MEKSİKA’DAN ARSUZ’A SELAM

Anasayfa / Haberler / MEKSİKA’DAN ARSUZ’A SELAM
MEKSİKA’DAN ARSUZ’A SELAM

“25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” kapsamında Arsuz Belediyesi, Hatay Barosu ve İskenderun Kadın Platformu iş birliği ile Kadın Eli Semt Pazarlarında ve Arsuz Nikâh Salonunda “ Haklarımıza Sahip Çıkıyoruz” etkinlikleri ve paneli gerçekleştirildi.

Arsuz Belediyesi Avukatı Aslı Çalış Neslioğlu, kadın farkındalığını ele alarak, belediyenin üstüne düşen görevlerini ve ne yapılması gerektiğini anlattı.  Arsuz Belediyenin kadına yönelik programı ve çalışma hedefleri ile ilgili bilgi verdi. Adana Barosu’ndan Av. Sümeyra Serter ise, 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanunla ilgili sunumunu gerçekleştirdi. Hatay Barosu üyesi ve İskenderun Kadın Platformu temsilcisi Av. Mehtap Sert, İstanbul Sözleşmesi, önemi, kazanımları ve neden korunması gerektiği ile ilgili sunumu gerçekleştirdi. Kadın platformu üyeleri, bazı Belediyelerle görüştüklerini ancak tüm belediyelerden sadece Arsuz Belediyesinden dönüş aldıklarını belirtti. Arsuz Belediye Başkanı Dr. Asaf Güven olmak üzere tüm yetkililere teşekkür etti.

Arsuz Belediye Başkanı Dr. Asaf Güven katılımcılara bir mesaj göndererek, kadın cinayetlerinin önüne geçilmesi adına her zaman kadınların yanında olacaklarını belirterek, kadın cinayetlerinin son bulması ve hak ettikleri değere kavuşması adına, Belediye olarak gerekli tüm çalışmaları gerçekleştireceklerini söyledi. Bu organizasyonun sadece ilçede değil tüm ülkede hatta uluslararası alanda yankı bulmasından dolayı memnun olduklarını ifade etti.

Meksika’dan Arsuz’a selam

‘Haklarımıza Sahip Çıkıyoruz´ paneline Meksika´dan dayanışma mesajı iletildi. “Haklarımıza Sahip Çıkıyoruz” Panelinde kadın cinayetlerini farklı şekilde işleyen, Meksikalı iki ressamın, 3´ü Türkiye´den cinayete kurban giden kadınların illüstrasyon resimlerinin gösterimi de yapıldı. Gösterim öncesinde bağlantı kurulan iki ressam, çalışmalarının gösteriminden memnuniyet duyduklarını ifade etti. Meksika´dan Arsuzlu kadınlara bir de mesaj iletilerek; “Bugün, şiddetten arınmış yaşam hakkımızı savunmak için hepimizin hepimize ihtiyacı var, aktivistler, sanatçılar, yazarlar, öğretmenler… tüm kadınlar dayanışma içinde olmalıyız. Meksika´dan sevgilerle.” denildi.